Jak tedy probíhá celý proces pracovní rehabilitace?
- Kariérová poradkyně pomůže klientovi ujasnit si aktuální potřeby a možnosti související s budoucím pracovním uplatněním.
- Na základě toho si klient stanoví cíle a jednotlivé kroky vedoucí k jeho dosažení. Při naplňování těchto cílů je mu k dispozici přímá podpora kariérové poradkyně.
- Klient využívá komplexních služeb pracovně právního, sociálního a kariérového poradenství.
- Klientovi je nabídnuta potřebná rekvalifikace a další potřebné vzdělávání, aby byl připraven na novou pracovní pozici.
- Poradkyně zprostředkovává konkrétní pracovní nabídky a konzultuje je s klientem.
- Společné také oslovují potencionální zaměstnavatele, tj. původního zaměstnavatele nebo vhodného nového zaměstnavatele v místě bydliště klienta, a vyjednávají úpravu pracovního místa nebo vytvoření vhodného nového pracovního místa. Klient se pod vedením kariérové poradkyně připravuje na pohovory, výběrová řízení a zkušební dobu v zaměstnání.
- Na konci celého procesu klient nastupuje do zaměstnání, které může vykonávat se svým handicapem.
Nejčastěji naši klienti využívají těchto služeb:
- kariérové poradenství – jakou pracovní pozici mohu vzhledem ke svému zdravotnímu stavu vykonávat? Jaké podmínky k tomu potřebuji?
- vzdělávací aktivity – rekvalifikace, kurzy práce na PC, jazykové vzdělávání;
- pracovně právní poradenství – příspěvky na zaměstnávání OZP, možnost souběhu zaměstnání a pobírání invalidního důchodu, chráněná místa, komplexní poradenství na základě individuální situace klienta;
- pomoc při vyhledávání pracovních nabídek a oslovování zaměstnavatelů;
- příprava na výběrové řízení – sestavování životopisu a motivačního dopisu, zvládání stresu, sebeprezentace, jak vhodně komunikovat svůj handicap atd.